Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

10 tipp azoknak, akik most kezdenek újra társasjátékozni

10 tipp azoknak, akik most kezdenek újra társasjátékozni

1. Ne várd ugyanazt az élményt!

A világ változik – a társasjátékvilág is változik. Soktízévvel ezelőtt például valódi társasjátékélménynek számított, hogy az ember dobott egy marék kockával, a dobás eredményét lelépte, aztán történt valami. Ehhez nem kellett hosszú-hosszú játékszabályokat végighallgatni, sem komolyan gondolkodóba esni, hogy az ember mihez is kezdjen a körében. Csakhogy azóta a társasjátékok egészen megváltoztak – többségük jóval tartalmasabb lett, több energiabefektetést is kívánnak. Más modern társasjátékok egész rövidek lettek, cserébe megmaradt ugyan az egyszerűségük, de valamilyen módon még ezek is kihívás elé állítják a játékosokat. Vagyis ma már, ha az ember leül egy nagy, táblás társasjátékhoz játszani, akkor a szabályt is el kell olvasnia (vagy megnéznie játékszabályt ismertető videón), és egy kis szellemi munkát is be kell fektetnie, cserébe az élmény egészen magával ragadó.

(Ó, és természetesen már a tíz évvel ezelőtti játékokhoz képest is egész máshol járunk... de ez messzire vezet.)

Ticket to Ride társasjáték

2. Ne korlátozd be magad!

Vannak olyan modern társasjátékok, amelyekkel történeteknek lehetünk aktív, cselekvő részesei, ilyen például a T.I.M.E Stories, vagy az Unlock! sorozatok. Vannak, ahol némi számolgatásért és gondolkodásért cserébe kapjuk meg azt a sikerélményt, ami a játékot olajozza, ilyen például a Kingdomino vagy a Ticket to Ride, de van, amelyik nem kevés számolás és nem kis intellektuális fáradozást kíván meg, cserébe monumentálisabb játékélményt kínál, ilyen a Terra Mystica vagy a Nagyfeszültség. Vannak pofonegyszerű játékok is, amelyek vagy az észlelési képességünket/gyorsaságunkat teszik próbára, mint pl. a Dobble, vagy a beleérző- és asszociációs képességeinket, ilyen a Múzsa: Sugallatok, vagy a Fedőnevek.

A társasjátékok világa, mint egy fa, az évek alatt óriásira nőtt, ezerfelé ágazott, megannyi levelet és virágot bontott. Érdemes elidőzni kicsit minden ágánál.

Kingdomino társasjáték

 

3. Ne a legnehezebbel kezdd!

Persze csábító tud lenni, hogy a Korokon át-ban ott az egész történelem az asztalon, és Mózestől Bill Gates-ig ott hevernek az ismert figurák, és az ember a kőbaltától az űrrakétáig emelhet egy civilizációt, de a nagyon összetett játékok jellemzően igényelnek némi rutint. Nem arról van szó, hogy aki nagyon okos, az ne birkózna meg bármilyen feladattal, és hogy valami különös beavatottság kell a nagydobozos játékokhoz, pusztán arról, hogy az úgynevezett gémer játékok egy részét még azoknak is kihívást jelent jól játszani, akik tudják mi az a "draft", "worker placement" vagy a "szigorú passz". Ahhoz, hogy ezeket a játékokat igazán élvezni tudja valaki, elkél egy kis rutin. Azért nem kell sokéves gyakorlásra gondolni, pár modern társas-parti alatt el lehet sajátítani az alapokat. ;)

4. Nem is a legkönnyebb lesz a legjobb megoldás

Az előbbi tanács persze nem azt jelenti, hogy kötelező a legeslegkönnyebb játékkal kezdeni, hiszen ha az ember túl alacsonyra teszi a lécet, a végén még nemhogy megugrania nem kell, szökkenni se, csak átlép fölötte unott arccal. Abban meg mi a szórakoztató? A lényeg, hogy megtaláljuk a nekünk megfelelő játékot. Ha ismerősök bevonnak egy partiba, ahol megtetszik egy játék, az jó – ha kicsit tanácstalan az ember, akkor pedig érdemes megkérdezni egy szakértőt, ún. játékmestert.

 

5. Csapathoz játékot jól kell választani

Ha újrakezdésről van szó, az jelentheti azt is, hogy adott egy csapat, akikkel újabban ez lesz a közös tevékenység, talán valaki más már hozott is játékot, és a lehetőségek adottak – ebben az esetben a csapathoz érdemes választani, hiszen ha senki sem szeret számolni, viszont majd' mindenki a szavak embere, akkor jöhet egy Szócsapdák vagy egy Fedőnevek.  Ha inkább egymás fejével akartok gondolkodni, a kitalálósdi vagy a fantáziálgatás megy jobban, akkor a Múzsa: Sugallatok, az Álmodj velem!, vagy a Dixit lesz a jó irány. Ha pedig a rászedés és egymás átverése a cél, mert mindenki nagydumás, akkor érdemes egy Avalont vagy Álarcosbált választani. Persze ha sokan hajlamosak a sértődésre, akkor az egymást átverős játékok kockázatosabbak, érdemesebb inkább nyomozni, és akkor jöhetnek a bűnügyek. Persze ha már nyomozás, akkor mindjárt bele is vághattok egy-egy bűntény felderítésébe a Bűnügyi krónikákkal – rendes helyszíni szemle, bizonyítékok vizsgálata, tanúk kikérdezése meg minden. És ez csak néhány példa volt, nem-számolós játékokra.

Szócsapdák társasjáték

 

6. Játékhoz csapatot megint csak

Más irányból közelítve az előbbi helyzetet, mondjuk, hogy kinéztél magadnak valami jó kis játékot, mert fantasy csatározós, mint a Small World, vagy horror, mint a Rettegés Arkhamban, vagy ókori kereskedős, mert épp az érdekel. Igen közkedvelt ókori, kereskedős játék a Concordia – ne keress tovább. Viszont, ha már kereskedésről van szó, jobb, ha olyan embereket találsz magad mellé, akik szívesen számolnak és logisztikáznak, mert ezekben a játékban azt kell. Hiába mutatós a mozaik a kártyákon, meg hangzik jól, hogy szenátor vagy konzul, a játékosok kereskednek. Akkor tudnak sikereket elérni, ha okosan kiszámolják, mit hol termeljenek, milyen arányban, mikor adják el, és mire fektessék be a megszerzett pénzt. Ha az ilyesmi hidegen hagyja őket, akármilyen jól összerakott játék is a Concordia, ásítozás lesz a vége, és a teljes játékélmény odavész.

Concordia társasjáték

 

7. Ismerd meg a játékszabályt! 

Na igen, ez a fekete leves. Mint az az eddigiekből talán kiderült, elképesztő dolgokat lehet csinálni a különböző társasjátékokban hajótöröttként túléléstől kezdve (Hellapagos) egy ház otthonos berendezésén keresztül (Álomház) a világ megmentéséig (Pandemic sorozat), viszont ahhoz, hogy egy, az asztalra varázsolt világban tudjunk tenni-venni, meg kell ismernünk az adott világ szabályait. Ez a játék nehézségétől függően néhány percet, vagy a néhánynál valamivel több percet (sőt, az egész komoly játékoknál, fél-háromnegyed órát) vesz igénybe. Ha nem tudjátok a szabályokat, belekavarodtok a dolgokba és hamar veszendőbe is megy az idő, amit önfeledt játékra fordítottatok volna.

Nem tudom eléggé hangsúlyozni: játékszabály. Tudni kell. És be kell tartani.

Unlock társasjáték

 

8. Könnyítsd meg a saját dolgodat – nézz szabálymagyarázó videókat!

Az, hogy a szabályt tudni kell, nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden játékosnak el kell olvasnia a 4-5 (vagy később egy összetett tásasjáték esetén akár 20-30) oldalas játékszabályt, dehogy! Bőven elég, ha az egyik játékos képben van, és elmondja a többieknek. Persze ha a te játékodról van szó, vagyis te mutatod be a csapatnak, akkor nem árt, ha te is tanítod meg. Elsőre ijesztő a hosszú szabály? Gond egy szál se, az internet tele van szabálymagyarázó videókkal, amik nagyrészt vagy akár teljesen átadják a játékmenetet.  (A Gémklub kiadású játékokhoz folyamatosan jelennek meg játékszabályt ismertető filmek. Kövesd a Gémklub YouTube csatornáját!) Emellett persze nem árt legalább átlapozni a szabályt, aztán odakészíteni a játék mellé, arra az esetre, ha kérdés merülne fel. A legtöbb kicsit is összetett játékban ráadásul még játékos segédletet is találtok, ami vázlatszerű áttekintést ad a játékról – érdemes ezt használni. És ha nincs meg minden szabály elsőre, ne aggódj! Majd másodikra meglesz. :)

Múzsa: Sugallatok

 

9. Kérdezz bátran!

Ha már az összetettebb játékok felé veszed az irányt, vagy csak belefutsz valamibe, amit nem értesz, kérdezz a tapasztaltabb játékosoktól. Az interneten könnyen eléri az ember a hasonló érdeklődésűeket, akár a facebookon, akár, ha tud angolul, akkor különböző fórumokon is tájékozódhat. Plusz, ha Gémklub-kiadású játékkal kapcsolatos kérdés merülne fel, hívjátok bátran a Gémklub Játékmester-vonalat a 06 20 367 000 40-es telefonszámon. Minden kérdésetekre választ kaptok.

Pandemic társasjáték

 

10. A lényeg, hogy élvezd a játékot!

A játék élmény – jó, sőt magával ragadó, lebilincselő, ha minden jól alakul. A lényeg tulajdonképpen csak ez. Hiába mondják egy játékra, hogy jó, ha nektek nem tetszik. Hiába jó egy játék valóban, ha nem neked/a csapatodnak való, ha nem adja meg azt a játékélményt, amire vágytok. A fenti kilenc pont reményeim szerint segít megtalálni azt a játékot, amibe igazán bele tudtok feledkezni, mert a lényeg nem az, hogy elméletileg megfeleljen, témában, nehézségben, de még csak nem is az, hogy minden szabály az utolsó betűig be legyen tartva. A lényeg, hogy élvezzétek a játékot, együtt otthon. A szeretteitekkel, a lakótársaitokkal.

Woland