Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Cukormázas fejtörők

Képzeljünk el egy bonbonos tálat, amelyen kilenc kicsi csoki csücsül, három ízben, mindegyik íz három formában. És most képzeljük el, hogy ez a gusztusos látvány egy logikai játék. Persze műanyagból, nem igazi csokiból…

 


Chocolate Fix a Thinkfun játéka – azaz mindent megkapunk, amit az igényes logikai játékok kiadójától várhatunk: jó sok feladatot (ezúttal 40-et), fokozódó kihívásban (4 nehézségi szint) és olyan mutatós kivitelben, hogy az ember gondolkodás nélkül áll neki a legkomolyabb feladatnak is – miközben eszébe sem jut, hogy itt majd meg kell erőltesse magát.

Lássuk, mit tartalmaz a pralinés doboz: kilenc kis csokit papírtálkában (szénhidrátfüggőknek még egyszer: természetesen műanyagból!), egy tálcát kilenc mélyedéssel, egy füzetet a feladatokkal, egy hálós zacskót, hogy (minő figyelmesség) a játékot bármikor bárhova elvihessük, és 18 jelölő korongot, amelyek pontosan beleillenek a tálca mélyedéseibe.

Chocolate Fix

Nézzünk csak bele a spirálozott füzetbe, miről is szól a játék!

Adva van ugye a kilenc bonbon, egy háromszög, egy négyzet és egy kör alakú minden ízben (pardon, színben). A feladványon találunk néhány feltételt, hogy pár praliné merre kell álljon a többihez képest (például az egyik átló két végén van egy-egy háromszög alakú: egy fehér és egy barna), és a három-négy feltétel alapján ki kell következtessük az összes csoki helyét.

Ahogy a leghíresebb deduktív logikai játékban, a sudokuban, itt is vigyázni kell: ha a kizárásos logikával nem azon az úton haladunk, ahol csak és csakis (erre másnak is felrémlett a matek érettségi?) egy megoldás létezik, könnyen melléfoghatunk, és nem kapjuk meg a jó megoldást. Ügyesen meg kell tehát ragadni a logikai összefüggést a kiinduló 3-4 feltétel között, és ha már megvan a három háromszög vagy a három fehér praliné helye, a maradékét is hamar meg fogjuk találni.

Az első nehézségi szinten 3-4 feltételből indulunk ki, amelyek faltól falig, azaz a tálka egyik szélétől a másikig futnak, később a megadott területeknek már mozgási terük van a 3x3-as területen (például egy 2x2-es darab bármelyik sarokba elhelyezhető), de cserébe már nem négy, hanem akár 5-6 feltételből kombinálhatunk.

Na persze azért a legmagasabb (Profi) szinten is akad három kiinduló feltétel…

Chocolate Fix

Édes csapda

Aki már játszott valaha sudokut, az ráérezhetett a kizárásos, azaz deduktív logikai feladványok ízére, de a Chocolate Fix ennél sokkal (hehe) finomabb: a tetrises síkidomokra elhelyezett elemek összekapcsolása, a nem jelölt darabok helyének kikövetkeztetése mókás élvezet – pedig komoly agymunka! Mégis, nem egy ismerőst, rokont láttam, amint a kezébe veszi a Chocolate Fixet idült mosollyal és „jaj, de klassz!” felkiáltással. Mert hát a csokibonbonok látványa mindenkit vonz…

Először engem is megtévesztett a kedves külső. Amikor megláttam a szín-, illetve formajelző korongokat, amikkel logikázás közben lehet a tálcán jelezni egy-egy mélyedésben, hogy oda négyzetes vagy vaníliás praliné fog kerülni, először lefitymáltam. Na nehogy már 10 év sudokuzással a hátam mögött nekem ilyenre legyen szükségem?! Aztán amikor a második (alias Gyakorlott) szintre értem, enyhe szégyenpírral az arcomon a korongokhoz nyúltam, és elkezdtem szépen rakosgatni a bonbonok számára kialakított mélyedésekbe.

Chocolate Fix

Vigyázat! Függőséget okozhat!

Hajlékunkban két leány is felcseperedett, így – bármennyire szeretem a puncsszeletet – a rózsaszíntől már kiütést kapok. Mégis, amikor elkezdtem a füzet lapjaira meredve a pályára, azaz a tálcára rakosgatni a színes játékelemeket, az agyam annyira elvonatkoztatott a látványtól, és csak a feladatra összpontosított, hogy a végén a színt már nem is láttam.

Annyira ráéreztem a játék ízére, hogy a sokadik feladat megoldása után a családomnak úgy kellett elrángatnia vacsorázni. De nem kellett attól féljek, hogy hamar letudom az egészet: a gyakorlottaknak szóló feladatokkal is elbíbelődtem egy darabig, és a harmadik (Haladó) szinten már nem kevés idő kellett, míg megtaláltam a helyes leosztást (és a hibát, hogy elsőre miért volt rossz a megoldásom).

Ha azt hinnénk, hogy amit egyszer már megcsináltunk, azzal másnap újra könnyedén elboldogulunk, hiú ábrándokba ringatjuk magunkat. A Chocolate Fix újra és újra el fog minket szórakoztatni, az összetett feladatokból kivezető út sokadjára is piszkálni fogja a csőrünket!

Tibaláj