Játéktábla a kert zöld téglalapja helyett
Ha már a kertben nem keresgélhetjük a tojásokat, keressünk a virágok alatt – kis háziállatokat! De okosan, mert az egyik alatt ott bújik a farkas… A Mr. Wolf erről szól: a kiscsoportosoknak szóló, együttműködős játékban észben kell tartani, melyik virágkorong alatt rejtőzik a farkas, mert ha véletlenül újra felfordítják, a farkas újra lép egyet a legelésző állatok felé. Azt is észben kell tartani, melyik pajtába tereltük már be a lakosait, mert oda több állatot már nem küldhetünk be.
A Happy Bunny-ban viszont arra kell emlékezni, hol bújnak a földben érett, édes répák – ezeket megtarthatják a játékosok, míg a többit a farmer gyűjti össze. A nyuszi a kockadobás szerinti színes mezőre lép tovább, húz és harácsol (vagy eldobja), és amikor a kerti ösvény végére ér, össze kell hasonlítani a két répasort, és ha a gyerekek többet gyűjtöttek össze, nyertek! Persze lehet egymás ellen is versenyezni, ki harap több répába…
Répa helyett gombát is gyűjthetünk, ha az Elvarázsolt erdőben sétálgatunk. Csak nehogy elcsenje kosarunkat a boszorkány! A kedves hangulatú játékban kis gombácskákat és műanyag kosarakat is találnak a kicsik, sőt, a boszorkány házát is felépíthetik, ahová az ellopott gombák kerülnek! A Gombaszedés az elvarázsolt erdőben egy lassan 50 éves klasszikus játékötlet felújított kiadása!
Másfajta verseny folyik a Sprint!-ben: a klasszikus nyúl-teknős versenyfutás! A kisdobozos, akár utazásra is elvihető játékban egy tetszőleges hosszúságú pályát alakíthatunk ki. Ha ügyesen emeljük meg a paklit, elsőként érhetünk a célba! De nem egymást kell legyőznünk: mi mindannyian a teknőssel vagyunk, és nyuszit kell legyőznünk. A két pakliból az egyik azt mutatja meg, mennyit lép ő, a másikból nekünk kell lehetőleg pont ugyanannyi kártyát emelnünk, és ha ez (legalább majdnem) sikerül, a sarkában loholhatunk. Szerencsére nyulam-bulam bolondul a répákért, így előfordul, hogy visszafut egy-egy vaskosabb gyökérért.
Az Ufó Farmer már a memóriánkat is próbára teszi: a játékosok a mezőn rohangáló háziállatokat egy-egy repülő csészealj alá rejtik, majd utána felváltva választanak belőle egyet-egyet. Ha be tudnak gyűjteni három egyformát vagy épp három különbözőt, elkezdhetik velük feltölteni „bázisukat”.
Az Elvarázsolt labirintus-ban a gyerekek varázslóinasok bőrébe bújnak, és egy labirintus láthatatlan falai között keresgélnek varázstárgyakat. És hogy honnan tudni, hogy falba ütköztek-e? Onnan, hogy ilyenkor leválik a bábujuk talpára mágnesesen tapadó golyó! A játék elején ugyanis a tábla alatt együtt rendezhetik be a labirintust kis falapocskákból.
Okos buksik, villámgyors kezek
Persze okosnak lenni nem mindig menő a gyerekeknél… De okosnak ÉS a leggyorsabbnak lenni – na, az már igen! Ezért vannak a gyorsasági partijátékok, azokban lehet villantani!
Kezdjük a legegyszerűbb feladatnál: találd meg a párját! Na, nem a párkeresős memóriajátékokra gondolok, hanem a Dobble-kihívásra: találd meg a két kártyán lévő 8-8 állat közül azt, amelyik mindkettőn ott van! A Dobble Animals színes állatkái lehetnek különböző méretűek, de egy garantáltan mindig ott van a két lapon. És ha a 16 állat még sok, akkor válasszátok a Dobble Kids-et, abban csak 6-6 állat között kell keresgélnetek.
A Difference Junior-ban is két dolgot kell megtalálni, de nem a két azonosat, hanem a két eltérést! Bármely két kártyát vesszük ki a pakliból, két apró eltérést kell felfedezni rajtuk: a strandlabda színe más, vagy a kisfiúnak kevesebb gombóc van a fagyistölcsérén? A jeleneteket böngészve a kicsik biztosan lelassulnak.
A Cortex Kids-ben bezzeg pörögniük kell! Ráadásul nem csak a megfigyelésük kell gyors legyen, hanem a memóriájuk, logikájuk, mozgáskoordinációjuk is… összesen nyolcféle területen! És ebből az egyik a tapintás: 10 felületkezelt kártya egyikén a puha vagy recés vagy érdes felszínről kell a játékosnak felismerni, mit is tart a kezében. Ráadásul ott a Cortex Kids 2, amiben 8 újfajta feladattípus van (na jó, a tapintás nem változott, csak új felületkezelt kártyák vannak benne). És hogy hogy működik a játék? Felcsaptok egy kártyát a pakli tetejéről, és aki leghamarabb meglátja a megoldást, csak lecsap a kártyára, és meg is mondja azt!
A Formafogó-ban is gyorsnak kell lenni, de itt azt kell felismerni, a színes síkidomokból kirakott rajzon melyik a leggyakoribb szín és forma, vagy másik játékverzióban melyik nem látható a rajzon! Persze az sem mindenkinek esik le, mit is ábrázol a rajz – egy másik játékverzióban pont ez a feladat: felismerni, mi van a kártyán!
Ennél sokkal édesebb a csábítás a Muffins-ban: csak meg kell találni, melyik muffinra illik a két színkocka kombinációja! Aki leghamarabb megtalálja, csapjon is le rá! És mi van, ha már nincs a dobásnak megfelelő kombináció az asztalon? Akkor az egyik barnára sült dzsóker-muffint kell elkapni! És ha elfogyott az összes dzsóker, meg kell nézni, ki gyűjtötte a legtöbb sütit…
Nem kell mindig kapkodni – ha van idő a gondolkodásra
Na, de nem kell mindig a rohanás, ha van egy kis idő törpölni, előkerülhetnek más jellegű játékok is. Az egyik legjobb példa az Okos kertész: nem csak egyszemélyes feladványok vannak benne, de 6 különböző játékverzió – minden korosztálynak egy saját! Az alap mindig ugyanaz: az 5x5-ös területű kertet hogyan töltsük meg színes virágágyásokkal úgy, hogy két azonos színű virágcsoport maximum sarkosan érintkezzen egymással. Főleg, ha a kert-táblát megfordítjuk, és a földben áskálódó bogarakat is figyeljük: ők ugyanis azokat a virágokat rágják meg, amelyek ugyanolyan színűek, mint ők! Ha óvodáskorúak ülnek le játszani, kezdetben elég, ha együtt ügyesen megtöltik az egész kertet. Ha már elkezdték az iskolát, ugyanezt a feladatot úgy végzik el, hogy ha nem tudnak új virágokat ültetni (mert nincs hely), kivesznek kettőt, és a kivett ágyások összegének megfelelő, más színű virágokat tesznek helyette a kertbe. Sőt, ha már fel merik egymással venni a harcot, a dobókockát is „bevethetik”, és a játékba a kivonást és összeadást is beleveszik…
A Concept Kids: Állatokban nem növények, hanem – minő meglepetés – állatok a főszereplők. A színes táblán állat-tulajdonságokat láthattok: méretek, sebesség, szín, végtagok száma, van-e karma, patája, csőre; és emellett olyan információk, hogy hogyan mozog (repül, mászik stb.) és hol él (tenger, tengerpart, dzsungel, erdő, szahara). És mi a gyerekek feladata? Hogy elmagyarázzák neked, a szülőnek, melyik állatot látják ők a kártyán! Neked csak annyi a dolgod, hogy a gyerekek által bejelölt tulajdonságokból összerakd, mi lehet az… Aztán ha belejöttek, ti jelölitek be a kis képeket, és ők egymás ellen versenyeznek, ki jön rá hamarabb!
Állatok játsszák a főszerepet a Farkasok és bárányok-ban, de nem kitalálósdi… Minden játékos a falu körül épít egyre nagyobb legelőket, de nincsenek biztonságban a bárányok, mert a farkas is ott ólálkodik valahol… Ha valaki rárakja a falu környékén lévő erdősávra a farkast, minden bárányt elkap annak két oldalán – hacsak nem jár arra a vadász! De nem egyszerűen az a cél, hogy minél több legyen egy bárányból egy kifutóban, hanem hogy a saját színű bárányotokból legyen a legtöbb! És hogy kié melyik szín, azt a játék elején senki sem tudja…
Lépjünk az állatmesékből a hercegek és királyok meséibe: a Once Upon a Castle-ben várat kell építeni, és minél több szolgával kell megtölteni. De nem olyan egyszerű dolog a várépítés: sok kő és fa, illetve a munkások etetéséhez ennivaló kell. Persze egy kis arany is szükséges fizetségként. Mindenki kap egy papírlapot, amire a várkastélyát felrajzolhatja, és egy kis táblát, amin láthatja, hova osztja be az adott kör dobásából kapott nyersanyagokat. A lakótorony minden szintjéért egy látogatót kaptok. Aki elsőnek építi meg mind a 4 saroktornyot, kiszínezheti a napocskát. Zászlókat is ki lehet akasztani a várban, de csak ha van fal, ahova akasztjátok…
Építkezni kell a Ticket to Ride – Az első utazásban is, de itt vasútvonalakat kell létesíteni Európa városai között. Színes vagonkártyákat kell gyűjteni. A kártyáknak megfelelő színű szakaszokat tudják velük megépíteni. És hogy mely városokat érdemes összekötniük? Minden kicsi menetjegyeket kap, amelyek megmutatják, melyek ezek a városok. Nem kell aggódniuk a szülőknek, hogy nem tudják elolvasni a kártyákat, mert a városokra jellemző épületek, hírességek vannak a táblán és a kártyákon is. Aki elsőként teljesíti a hatodik kártyáját, győzelme jeléül megkapja az aranyjegyet!
Minden kicsinek a saját kedvence
Mint azt a fenti tudományos munkában bizonyítottuk, kedves Szülőtársaim, nincs az a téma és játéktípus, amit ne tudnánk felmutatni. Vagyis mindenki talál az ő gyerekének megfelelő társasjátékot – és az most, a bezártság ideje alatt biztos többször fog előkerülni! Ráadásul több, a gyerekek számára fontos ünnep közeleg, válogassatok hát a fenti cikkből kedvetekre!
A kockázatok és a mellékhatások tekintetében kérdezze meg kedvenc játékmesterét, kiadóját …
Tibaláj