Biztosra kell tehát mennünk, hogy nem csak a hangulat, de az ajándék is telibe találjon. De vajon mi is az, ami biztos mosolyt varázsol az arcukra, és nem csak szenteste, hanem minden alkalommal? Te, aki e sorokat olvasod, nyilván nem véletlenül vagy itt: egyetértesz velünk, hogy a társasjáték a legjobb szórakozás, hiszen te is azt élvezed legjobban, ha egy asztal körül együtt nevettek, morfondíroztok, játszotok…
A jó társasjátékok listája azonban hosszú. Hadd segítsünk egy picit: álljon itt egy ajánló a kismanóknak szánt játékokból.
Fürge manóknak – gyorsasági játékok
Ha már kicsik, kezdjük a legkisebb játékokkal – mind a doboz, mind a játékidő tekintetében! Pár perc játék, és már gurulnak is a nevetéstől! És ha a doboz is gurul, akkor már mindenki tudja, hogy első ajánlatunk a Dobble lesz! Akár a Kids-re, akár az Animals-re esik a választásunk, mindig az a feladat, hogy megtalálják azt az egyetlen állatot, ami mind a két kártyán látszik: a sajátjukon és a középen lévő pakli tetején lévő kártyán! A Kids a könnyebbik verzió, abban minden kártyán 6, az Animals kártyáin 8-8 állat közül kell kiszúrni a párokat.
Dobble
A Formafogó-ban is sok állat szerepel – de akad itt rajtuk kívül sok más tárgy is, például vitorlás, teherautó, karácsonyfa... A képeket színes körök, háromszögek és négyzetek alkotják, és az a manó nyeri a kártyát, aki elsőként csap le arra a formára, amelyik a legtöbbször szerepel a képkártyán. A további két játékverzióval a lécet még magasabbra lehet emelni!
Formafogó
És most emeljük a tekintetünket is a magasba: milyen szép felhők úsznak az égen! Az ott egy nyuszira hasonlít, az meg egy gitárra! … De mi történik, ha megfordítjuk a dolgot, és az kap egy pontot, aki megtalálja, melyik felhő hasonlít kaktuszra, halra vagy mozdonyra? A Clouds-ban pontosan ez történik, de még egy csavarral: a felhőkről készült képeket két darabból kell összerakni, így csak az kap kártyát, aki a kép mindkét felét megtalálja!
Clouds
Rázós a terep a Panic Mansion-ben: minden játékos kezébe egy kis nyolcszobás szellemkastély kerül, és aki elsőnek rázza a helyére a feladatkártya szerinti tárgyakat (a kalandort, a kincsesládákat, szellemet és szörnyeket) a másik kártyán szereplő színű szobába, megkapja a feladatkártyát! Cserébe viszont kap egy újabb szörnylakót a kastélyába…
Panic Mansion
A Cortex Kids-ben is sokszínű a kihívás, hiszen nyolcféle feladványtípus váltakozik a játékban! A párkeresés, a kakukktojás és a memória mellett a tapintásukat is próbára tehetik a felületkezelt kártyákkal, amelyeket csak a játék elején nézhetnek meg, és játék közben vakon kell megmondják: a bolyhos teniszlabda vagy a puha bociorr került-e e kezükbe…
Cortex Kids
Ki emlékszik rá? – modern memóriás kihívások
A klasszikus képes párkeresős játékkal mindannyian játszottunk gyerekkorunkban. De sokkal vidámabb és színesebb köntösben is lehet kapni memóriajátékot!
Ha már színes, kezdjük a Pengoloo-val! A játékban pingvinek üldögélnek egy-egy színes tojáson, és hogy épp melyiket kell megtaláljuk, a két színkocka fogja meghatározni. Két kocka – két próbálkozási lehetőség, és ha eltaláltuk egyik vagy másik színt, már ki is ültethetjük azt a pingvint tojásával együtt a saját jégtáblánkra. És ha azt hinnénk, innentől nyugodtan ülhetünk a tojásainkon, hát nem… mert ha egy szín már elfogyott középről, a jó memóriájú játékos elveheti a másik játékos jégtáblájáról azt a pingvint! Persze ezt a szabályt a legkisebb játékosoknál érdemes figyelmen kívül hagyni…
Pengoloo
De élezhetjük a memóriánkat együtt is: a Szörnyszekrény-ben az ágyunk alatt rejtőző szörnyecskéket kell elijesszük. És hogy mivel? Hát mindegyiket azzal a játékkal, amelyiktől fél! Nincs tehát más dolgunk, mint a „sötétben” megtalálni a plüssmacit vagy gumikacsát, amitől az épp minket ijesztgető szörny fél, és azzal beűzni őt a szekrénybe… És hogy ne legyünk egyedül ebben az ijesztő helyzetben, a Szörnyszekrényben nem egymás ellen játszunk, hanem együtt próbáljuk meg kitalálni, hol lehet a keresett játék.
Szörnyszekrény
Kooperatív játék a Leo is. A gyerekeknek a kis oroszlánkölyköt kell végigvezetniük úgy az őserdei ösvényen, hogy minél kevesebb időre álljon meg csevegni az erdő lakóival, különben lekési a fodrász nyitvatartási idejét – és bozontja úgy elborítja fejét, hogy ki sem fog belőle látni! És hogyan tudnak neki segíteni a gyerekek? Csak meg kell jegyezniük, az ösvényen hányadik lapka milyen színű, és ennek megfelelően kell beosszák a kezükben lévő kártyákat.
Leo
Egy lépéssel közelebb a családi játékokhoz
Még mindig a memória van a főszerepben: Az elvarázsolt labirintus láthatatlan falai igazából fából vannak, és a játéktér alatt állják bábunk útját – azaz nem is az övét, hanem a talpára mágnesesen tapadó golyóét. A játék elején mindenki megnézheti a fa(l)labirintust, majd a 4 sarokból elindul a négy varázslóinas, hogy egymás orra előtt érje el az épp keresett varázstárgyat. Az jut oda leghamarabb, aki fejben tudta tartani, merre vezet szabad út…
Az elvarázsolt labirintus
Nincs rejtve semmi a Gobblet Gobblers-ben – legalábbis a játék elején… Az amőbához hasonlóan azt kell elérni, hogy figuráink egy sorban legyenek (a Gobblers ezen gyerekverziójában csak háromnak), de vigyázat! A kicsire rátelepedhet egy nagyobb bábu! Innentől csak arra kell vigyáznunk, hogy ha leemeljük egy korábban lerakott közepes vagy nagy bábunkat, nehogy az ellenfélnek hozzunk létre egy hármast sort!
Gobblet Gooblers
Sorokat kell alkotni a Ticket to Ride: Az első utazás-ban is, méghozzá kis színes vagonokból! Európai városait kell összekötni velük, a célkártyáknak megfelelően – és nem kell aggódni, a városokat könnyen felismerhető rajzok jelképezik, a városok híres jelképei, így gyerekjáték lesz őket felismerni! A klasszikus vonatos családi játék gyerekverziójában rövidebbek a szakaszok, és pontszámítás sincs: az nyer, aki elsőnek teljesít hat menetjegyet!
Ticket to ride Az első utazás
És végül még klasszikus játék gyerekverziója, a Concept Kids: Állatok. A vizuális barkóbában színes képekkel mutathatjuk be egymásnak, a keresett állatfaj a sivatagban, az erdőben vagy a tanyán él-e, hogy szőrös-e vagy pikkelyes, hány lába van (ha van neki!), és tud-e repülni! A játékszabály ügyesen van felépítve, hogy a legkisebb játékosokat hogyan vezessük be a játék használatába, egészen addig, míg elég nagy nem lesz hozzá, hogy ne együtt találják ki a feladványt, hanem egymással versengve!
Concept Kids: Állatok
Tibaláj