A karácsonyi akcióban résztvevő termékek 10%-os kedvezménnyel vásárolhatók meg. Viszont a Gémklub webáruházban felhasználói fiókkal rendelkező vásárlónak extra kedvezmény jár.
Tippünk: ha rendelkezel felhasználói fiókkal jelentkezz be, ha még nincs felhasználói fiókod, regisztrálj.
De hiába sok a jó játék, más embernek más lesz az ideális, és hogy pont karácsonyra mit érdemes venni, az sem mindegy. A legkézenfekvőbb nyilván az, ha olyan játékot választunk, amit, miután kibontottunk, azonnal tudjuk is játszani, ott helyben, a fa előtt/alatt. Vagyis a szabályok lehetőleg legyenek könnyen és gyorsan taníthatóak. Természetesen az, aki tanítja őket, így sem ússza meg a szabály megtanulását. (Pro tipp: a youtube csatornánk roskadozik a játékbemutató és szabálymagyarázó videóinktól.)
A könnyen, gyorsan tanulható játékok sorát kezdjük egy kisebb dobozzal (nem, nem a Dobble-val, bár igaz, hogy az is remek választás, de az már úgyis biztos van otthon), ez pedig nem más, mint a Kapcsolj! A Föld körül és Kapcsolj! Konyhaművészet Ez a játékcsalád egy könnyed műveltségi megmérettetés. Azért nem műveltségi vetélkedő, mert vetélkedés abszolút nincs benne, lévén ez egy kooperatív játék.
Ha már a kooperatív játékoknál tartunk, nem mehetünk el a műfaj modern klasszikusa, a Pandemic mellett sem. A két magyar nyelvű kiegészítővel és két legacy változattal is büszkélkedő Pandemic család legpörgősebb tagja a Pandemic: Bevetésre készen. Ez egy homokórás, kockás, gyorsasági-stratégiai társasjáték, a Pandemic alapjátéknál leheletnyivel könnyed szabályokkal, fél óránál rövidebb játékidővel.
Szintén nagyjából félórás játékidővel érdemes számolni, ha a Köszöntünk… álmaid városában! kerül elő a fa alól. A Köszöntünk… ugyan nem kooperatív játék, de kifejezetten békés hangulatú. Direkt konfliktus egyáltalán nincs benne, így tulajdonképpen elég, ha – szinte – csak a saját városunk fejlesztésére koncentrálunk.
Itt tennék is egy bekezdésnyi kitérőt egyéb városépítős játékok felé, amik ugyan nem feltétlenül sajátíthatók el percek alatt, de a hangulatuknak hála tökéletes családi társasjátékok, és mint ilyenek, karácsonyi ajándékként is szépen helytállnak. Ott van rögtön a Quadropolis. Magasabb játékosok közti interakcióval, hosszabb, kb. egy órás játékidővel és valamivel komplexebb szabályokkal, de mindezekért cserébe nagyobb stratégiai mélységet is kínál.
Hasonló nehézségű és hosszúságú játék a Vidámpark, ami egyébként idei újdonság. A sajátossága, hogy benne a finanszírozás komolyabb szerephez jut: a látványosságok és játékok, amiket a vidámparkunkban felépítünk, kell, hogy termeljenek némi pénzt, amiből a parkot továbbfejleszthetjük. Azért persze nem kell megijedni, a játék eléggé vidám és színpompás külsővel rendelkezik ahhoz, hogy a játékélmény maga ne valami száraz, financiális szürkeség legyen.
Ha pedig az építkezős témánál maradva lépünk egy nagyot hátra, de igazán nagyot, akkor parkok és városok helyett egész galaxisokat rendezhetünk be a Kozmosz művekben, ami már szintén egy fél óra alatt játszható, könnyen érthető, de izgalmas – elsősorban – taktikai döntéseket kínáló darab.
Ha kicsit egyszerűsíteni szeretném a képletet, azt is mondhatnám, hogy – legtöbb esetben – az a biztos, ha a fa alá családi- vagy partijáték kerül, mivel azok könnyen tanulhatók, azonnal lehet velük játszani és jól összerántják a csapatot. Klasszikus példa, hogy a néha kétségtelenül feszültté váló ünnepi légkör gyors csillapítására valaki előránt egy Dixitet, és a család hirtelen harmonizálódni kezd körülötte. A Dixit az egymásra hangolódásról szól, akkor lehet benne jól szerepelni, ha az ember odafigyel a többiekre. Tipikusan olyan társasjáték, ami nemhogy karácsonyra jó, hanem nem árt, ha minden nagyobb családi ünnepnél kéznél van belőle egy példány.
Persze nem is minden családi társasjáték ennyire könnyű. Az Everdell - Az Örökfa árnyékában például remeke választás lehet. Szemet gyönyörködtető dobozban érkezik, gyönyörű beltartalommal, amit jól esik elsőre kibontani, megcsodálni, de azt nem fogjuk azon nyomban ajándékbontogatás után közvetlenül – vagy akár közben – megtanulni és tanítani.
Vannak viszont olyan, nem kommunikációs, hanem például számolós társasjátékok, amelyek szintén klasszikus kedvencekké tudtak válni. Ilyen például a Splendor.
A Splendor egy drágakőkereskedelemről szóló, gazdálkodós bevezető-stratégiai, egyben családi társasjáték, ami a népszerűségét alighanem annak köszönheti, hogy noha könnyen elsajátítható, az ember érzi, hogy fejlődik a keze alatt a drágakőipar (sőt, ha jól csinálja, a maga biznisze is). Gyakorlott játékosokkal egy parti Splendort is le lehet játszani fél óra alatt, de persze az első alkalom nem meglepő, ha ennél még azért hosszabbra nyúlik.
Végezetül pedig arról se feledkezzünk meg, hogy a megajándékozott (vagy megajándékozottak) talán kifejezetten szeret valamilyen hangulatot, rajzstílust vagy bármit, amihez társasjátékot kapcsolni tudunk, akár a gyorsan tanulható, hamar elkezdhető játékok között. Ilyen a Trónok harca - A király segítője, nem nehéz megtippelni, melyik sorozat kedvelői számára, vagy a Kodama - Az erdő szellemei, ha valaki az aranyos rajzolást és a japán folklór érintését, de még inkább a természetet szereti viszontlátni a játékaiban.
Összességében tehát: családi társasjátékokban érdemes gondolkodni (társaságtól függően), már csak a karácsonyi közös társasozás élményének megszerzése érdekében is. Azért, ha van valami tuti tipp ismerőstől/rokontól, az sokat segíthet. Ha nincs, akkor viszont a fentiek mentén, akár ajánlás alapján, vagy csak úgy ránézésre, a fő, hogy jó játék kerüljön a fa alá.
*A cikkben az akciós ajánlataink mellett extra ajánlásokat is adunk.