Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Ticket to Ride - kis doboz, nagy utazás

Ticket to Ride - kis doboz, nagy utazás

Ticket to Ride az egyik legismertebb társasjáték család, amivel valaha találkoztam. Egyszerű szabályai, izgalmas játékmenete és igényes kivitelezése a tökéletes családi játékká lépteti elő, amit a mai napig bátran ajánlok mindenkinek. A játékmenet egy régi klasszikusra épül, amit garantáltan azok is ismernek, akik egyáltalán nem mozognak otthonosan a társasjátékok világában. Ez a régi klasszikus nem más, mint a römi. Ha ez az összehasonlítás még nem jutott eszedbe, akkor egy kicsit gondolkodj el rajta. A játékosok sorokat gyűjtenek több színből, majd lepakolják őket a játéktérre, ezzel pontokat gyűjtve, a lepakolás nem történhet meg egyesével, csak kizárólag szettekben. Ebben az egy mondatban, ha kissé minimalistán is, de leírtam lényegében majdnem mindkét játék lényegét. Erre az egyszerű és ismerős játékmenetre épült fel a Ticket to Ride közel 200 milliós eladást megélt birodalma.

 

A játék legelső változata egy USA térképpel nyitott még 2004-ben, nem sokkal később ez a kiadás megnyerte a legrangosabb társasjátékdíjat a Spiel des Jahrest. A hatalmas érdeklődésre való tekintettel az évek során számtalan újabb kiadás érkezett a játékhoz, nem csak olyan kiegészítők, amelyekkel beutazhattuk ez egész világot, de alapjátékként is használható darabok, például a Ticket to Ride: Európa, amit szintén jelöltek több díjra, vagy a Ticket to Ride: Az első utazás, ami a kicsiknek nyújt kellemes kikapcsolódást.

Ticket to Ride: New York családi társasjáték

 

 A siker titka

Bontsuk ki viszont egy kicsit jobban a játékmenetet, hogy a későbbiekben összehasonlíthassuk, miben változott a 2019-es Ticket to Ride: New York az elődökhöz képest. A Ticket to Ride: Európában, minden játékos vasúthálózatokat épít. A hálózatba, minél több számunkra értékes várost sikerül bekötni, annál több pontot szerezhetünk, bár pontot kapunk minden megépített vasútvonalért, az igazán nagy pontokat azzal szerezhetjük meg, ha sikerül összekötni olyan városokat, amelyek a menetjegykártyákon szerepelnek. Ezeket nevezhetjük szerződéseknek is, ha a kezünkben van például egy Budapest-Párizs kártya, akkor ezzel vállaljuk azt, hogy összekötjük az említett két várost. Ha sikerül, a kártyán található pontokkal gazdagodunk, ha viszont nem, akkor ugyanannyi pontot mínuszba számolunk. Fordulónként három egyszerű akció közül választhatunk, vasútkocsi kártyákat szerzünk meg egy közös, mindenki számára elérhető készletből, útvonalakat foglalunk el, vagy új menetjegykártyákat húzunk. Ennek a három egyszerű akciónak a körforgása zajlik a játék során, mondjuk ez nem jelenti azt, hogy könnyű nyerni is a játékban.

Ticket to Ride: New York családi társasjáték

Mivel az útvonalak száma limitált és mindenki egyre nagyobbra szeretné építeni a vasúthálózatát, ezért folytonos verseny lesz a játékosok között. Egymás elől vesszük el az értékes kártyákat és foglaljuk el az útvonalakat, amelyek nem mindig ugyanolyanok. Vannak alagutak, amelyek váratlan építkezési költséget róhatnak a játékosokra, de olyan útvonalak is, amelyeket csak több mozdonnyal sikerülhet leküzdeni. Pontosan ezért minden lépés előtt mérlegelnünk kell, milyen irányba lenne jó építkezni és milyen kártyák lehetnek a leginkább ebben segítségünkre. A játékmenet játékosszámtól függően körülbelül 40-60 perc között mozog, ennyi idő alatt kell felépítenünk az ország vagy kontinens – attól függ, milyen kiadással játszunk – legértékesebb vasúthálózatát. A játékszabályok bár roppant egyszerűek, de ennyi időt minimum rá kell szánnunk erre a játékra, mert azért lesz mit átgondolunk fordulóról-fordulóra.

 

A nagy alma

Itt jön képbe a Ticket to Ride: New York, ami változtat ezen, a kisdobozos kiadás kifejezetten olyan céllal készült, hogy a játékmenet beleférjen egy játékosszámtól függő 10-20 perces ablakba, mégis megtalálhatók legyenek benne, azok az izgalmak és elemek, amelyek a sikeres nagydobozos kiadást jellemzik. A felgyorsított játékmenethez keresve sem találhatott volna Alan R. Moon jobb helyszínt, mint azt a várost, ami soha nem alszik, New York-ot. Ehhez pedig mi sem passzolna jobban, mint taxik és egyéb gyors tömegközlekedési eszközök a nagy alma utcáiról. A játék alapszabályai változatlanok ebben a kiadásban, a már korábban említett három akciót felhasználva kell a lehető legtöbb menetjegykártyát teljesítenünk a mini Manhattanben (azért Brooklyn is kér magának egy kis szót a játékban).

Ticket to Ride: New York családi társasjáték

Amire viszont pluszpontot szerezhetünk ebben a kiadásban, azok a turistalátványosságok. Amennyiben egy útvonalunk elhalad egy jól ismert látványosság mellett, mint pl. a Times Square, vagy a Wall Street, abban az esetben jutalompontokkal gazdagodhatunk.  A Ticket to Ride: New York azokra az alkalmakra készült, amikor nincs időnk, vagy nem szeretnénk valami nagyobb hangvételűvel játszani, de azért nagy gyorsban lezavarnánk egy társasjáték partit. Sőt kifejezetten megszólítja azokat a játékosokat, akiket a rövidebb hangvételű társasok fognak meg.  Kisdobozos kivitelezése miatt pedig a Ticket to Ride szériából ez az egyetlen darab, amit nyugodtan magunkkal vihetünk bárhova, hiszen ahol két játékos két keze elfér, ott ez a játék is. A játék megalkotását pedig pontosan ez a cél vezérelte, hogy kis helyen legyen egy olyan Ticket to Ride, ami a „van 15 percünk, játszunk valamit” pillanatokhoz tökéletesen passzol.

Huni