Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

TLF – társas, logikai és fejlesztő játékok

Az igazi játékok

Egy különleges játékbolt kirakatát rendeztünk be éppen (a Sugárban), amikor a nagy molinó takarásában fültanúi voltunk egy rövid, de érdekes beszélgetésnek. Egy kislány kérdezte: „Anyu, milyen bolt ez?” Csend. „Anyu, ezek nem olyanok, mint a másik helyen, ahol a babák voltak; de milyen játékok ezek?” Az anyuka válasza: „Tudod, ezek igazi játékok.” Ebben a cikkben annak szeretnénk a végére járni, hogy milyen típusú játékok tartoznak vajon abba a különleges körbe, amelyek jellemzője a szülő számára az volt, hogy IGAZI.

 

TLF

Kezdjük egy egyszerű fogalommal: az összes játékra, amellyel a kirakatot berendeztük, jellemző volt, hogy ötletesek. Nem volt köztük játékszer. Mindegyiknek valami ötlet volt az alapja. Voltak köztük társasjátékok kicsiknek és nagyoknak egyaránt, voltak logikai játékok, az egyszemélyes feladványosoktól a klasszikus kétszemélyes logikai játékokon át a modern absztraktokig, és voltak olyan fejlesztő játékok, melyek a gyerek legkülönbözőbb készségeit mozgatják meg. Nem voltak e játékok közt babák, plüssök, labdák, homokozó készlet vagy éppen divatos hősök gumifigurái, tehát összességében egyáltalán nem szerepelt ezek között semmilyen játékszer. Összefoglalva: csupa társasjáték, logikai játék és fejlesztő játék, tehát rövidítve a TLF képezte azt a különleges választékot, mely együtt azt a benyomást adta, hogy ezek igazi játékok.

 

A játékszer, és ami nem az
A játékszereket nem azért emeljük itt ki, hogy kritikát fogalmazhassunk meg ezekkel kapcsolatban. Nyilván nem lehetünk teljesen elfogulatlanok azok után, hogy az igazi játékok fogalmából éppen kizártuk a játékszereket, de enyhítse e negatív megkülönböztetést egyrészt az a tény, hogy ezt nem mi találtuk ki, hanem az idézett anyuka, másrészt mi „igazinak” úgy tartjuk a kedvenceinket, ahogy egy szerelmes a kedvesét: ettől még lehetnek mások is szépek és jók. E hasonlattal élve vannak szép, és hasznos, és kívánatos játékszerek, és nyilván vannak a játékszerek közt is kevésbé jók, az igények szempontjai szerint. Továbbá az elfogultság benyomását még egy kicsit enyhítve, jelezzük, hogy tudunk kifejezetten csúnya vagy élvezhetetlen társas-, logikai és fejlesztő játékokról. Mégis, a minőségi különbségektől függetlenül van valami, ami miatt ezek a játékszerekhez képest jól elkülöníthető csoportot alkotnak: a játéknak része a szabálya, amit valaki kitalált hozzá. Bármilyen egyszerű vagy összetett szabály is legyen, de a TLF játékoknak mindig van szabályuk, míg a játékszer nem tartalmaz ilyet. Lehet játékszerrel is szabályok szerint játszani, például egy labdával, de az ilyen szabályok a játékszertől függetlenek. Mi a továbbiakban kifejezetten olyan játékokkal foglalkozunk, amelyekhez szorosan hozzátartozik egy ötlet is, amit a játék használatához meg kell érteni, és aminek a megértése és a kipróbálása örömet okoz.

 

A társasjátékok világa

Ma már a legtöbb szülő tudja, hogy vannak olyan társasjátékok, amelyek nem csak gyerekeknek valók, hanem felnőtteknek is. Az ilyen, több generációt is szórakoztató társasok a családi társasjátékok. Ebben az összefüggésben azt szeretnénk kiemelni, hogy egyáltalán egy-egy korosztálynak való játékokról beszélünk, tehát vannak elsősorban felnőtteknek vagy kifejezetten gyerekeknek való társasok is, tehát egy igazi, jó társasjáték a megfelelő korú és stílusú játékosnak egyedi élményt nyújt. Olyan élményt, amit szívesen megismétel. A korosztályi sajátosságok mellett fontos szempont, hogy milyen társasjátékos élményei vannak a játékosnak és milyen fajta kihívásokban leli örömét. A jó társasjátékokra általánosságban igaz az, hogy egyediek, nagyon jellemző rájuk egy-egy stílus, hangulat, amit egy téma kapcsol a játékszabályhoz. Ugyanakkor mindig közösségi élményt nyújtanak. Számít tehát a társaság összetétele is. A társasjátékok játékszabálya lehet olyan egyszerű, hogy pár perc alatt bárki megérti, és innentől a mélység és komplexitás lépcsőfokain a legösszetettebb felnőtt játékokig mindenki találhat neki megfelelőt. A játékboltok közül a TLF-szakboltokra jellemző az is, hogy ebben a választásban tudnak segíteni, mert szeretik és ismerik a játékszabályokat, és néhány jól irányzott kérdéssel meg tudják állapítani, hogy melyik lesz az adott helyzetben a legjobb.

 

A logikai játékok

Miért különböztetjük meg a logikai játékokat a társasjátékoktól? A társasjátékokban például nem kell logika? A különbség leginkább a játékélmény szempontjából értelmezhető. Ha kifejezetten a gondolkodás élményét keressük a játékban, akkor a logikai játékok közül érdemes választani. Ha ennél tágabb körű elvárásaink vannak, például a játéknak az érzelmeinkre vagy az ügyességünkre gyakorolt hatása is szempont, avagy a téma és a hangulat is számít, akkor a társasjátékok polcánál van a helyünk. Egy igazi TLF-szakboltban ugyanis külön polcuk van a társasjátékoknak és a logikai játékoknak. Kétségtelenül sok olyan társasjáték van, amelyben a logikának jelentős szerep jut. Az ilyen stratégiai társasjátékokban a hosszú távú tervezésnek és a komplex problémamegoldásnak nagyobb szerepe van. A logikai játékok többnyire egyszerűbbek. A logikus gondolkodás élménye például az aktuális helyzetre vonatkozó felismerésekben és a rövid távú taktikai döntésekben is megtapasztalható. A legfontosabb különbség a társasjátékok társas, társasági jellegéhez képest a logikai játékoknak az a sajátosságuk, hogy vannak köztük egyedül vagy kettesben játszhatóak is.

 

A fejlesztő játékok

A tudatos szülő gyakran keres olyan játékot a gyerekének, amely hasznos, mert tanít és készséget fejleszt, ugyanakkor tartós örömet ad, szívesen újrajátssza, aki kipróbálja. Mindez a fejlesztő játékok sajátja. A legtöbb jó gyerektársasjáték ebben az értelemben egyúttal fejlesztő játék is, és ugyanez igaz a legegyszerűbb, gyerekek számára is gyorsan átlátható logikai játékokra. A társasjátékokra általánosan elmondható, hogy fejlesztik a szociális készségeket, és a logikai játékokra, hogy a logikai készséget fejlesztik. Miben különböznek akkor a fejlesztő játékok? Valójában megelégedhetnénk azzal a válasszal is, hogy a megfelelő gyerekjátékok és logikai játékok egyúttal készségfejlesztő játékok is. Ugyanakkor az is igaz, hogy vannak olyan játékok, amelyek egy-egy készséget sokkal intenzívebben használatba vesznek, tehát mélyebb a fejlesztő hatásuk vagy több készséget egyszerre fejlesztenek, tehát szélesebb a hatásuk. Mind a mélységi, mind a szélességi hatásuk azonban csak és kizárólag akkor hatékony, ha a játékélmény erősebb minden más hatásnál. A gyerek akkor fejlődik a legjobban, ha azt észre sem veszi, és magának a kihívásnak örül, amely a készségeit próbára teszi, és a tevékenység önmagában sikerélményt, örömöt ad, függetlenül attól, hogy mérhető-e az eredmény.

 

Amikor 3x1 több, mint 3

A TLF rövidítés a társas, logikai és fejlesztő játékoknak közös, nagy családját nevezi néven. Egyszerre utal ezek közös vonásaira, és jelzi azt is, hogy három, önmagában is értelmezhető játékcsaládról van szó. E három család együtt sokkal többet ad, mint a három matematikai együttese. A többlet a játékélmény sokszínűségben rejlik. Az „igazi játékok” titka, hogy olyan játékokról van szó, amelyek ötletességük, érdekességük, izgalmasságuk és jótevő hatásuk miatt egyenként is nagyszerűek, ugyanakkor sokféle hatásuk az emberre együttesen a játékélmény és a készségfejlesztés sokkal intenzívebb, mélyebb és felszabadítóbb fokát érik el, mint bármelyik külön-külön. A legzseniálisabb játéknak a végtelenségig ismétlése is beszűkítheti az embert. Sőt, ha egy gyerek folyton csak logikai játékot játszik, és a gondolkodását fejleszti, anélkül, hogy a szociális készségei tekintetében hasonlóan erős kihívások elé kerülne, akkor fejlődése nem csak egyoldalú, hanem még a logikai készségei is kevésbé fejlődnek, mint ha közben teljesen más impulzusok is érik. És ugyanez igaz bármely más készségének fejlesztésére is. A TLF játékok közös ereje szinte kézzelfogható, ha egy szakboltban egymás mellett, mégis jól megkülönböztethetően látjuk a társasjátékokat, a logikai játékokat és a fejlesztő játékokat. Van valami különleges varázsa egy Dixit, egy Csúcsforgalom, egy Dobble, és például az Okos kertész közös látványának, ami annál hatásosabb, minél több hasonló játék körében látjuk ezeket. Ugyanilyen varázslatos ezeknek az együttes hatásuk a gyerek, sőt a felnőtt lelkére is. E varázslat titka, hogy a játszani tudás önmagában az egyik legfontosabb képességünk, ami akkor teljesedik ki, ha engedjük minél többféle játékötlet és élmény formájában hatni magunkra és a környezetünkre.

Aczél Zoltán