Webáruházunkban sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk a weboldalhasználatra vonatkozó adataidat, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket te adtál meg számukra vagy az általad használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Csak egy – Spiel des Jahres

Csak egy – Spiel des Jahres

A Csak egy nyerte a 2019-es Spiel des Jahres díjat!

 

Az idei évben a családi kategóriában a német Év Játéka (Spiel des Jahres) díjat a Csak egy című társasjáték nyerte, melyet itthon a Gémklub adott ki magyarul! Az érdekes mezőnyben (mindhárom jelölt partijáték) az a játék nyert, amelyben a játékosoknak csapatként kell minél több szót kitalálnia. Egyszóval egy kooperatív partijáték, amelyben a soron lévő játékosnak a többi játékos egy-egy szót írhat fel a letörölhető táblácskájára, amely az aktuális szókártya egyik szavára mutat.

 

Hogy mit is tud a Csak egy?

Kooperatív partijáték? Letörölhető táblácskák és szókártyák? Érdekesen hangzik… Először mi is szkeptikusak voltunk, de már az első játék alatt magával ragadott minket a játékélmény. Hogy miért? Mert a szabály a következő:
- minden játékos Csak egy szóval segítheti az aktív játékost
- mert minden segítség Csak egy táblán szerepelhet – azaz ha ketten ugyanazt a szót írják a táblára, azokat törölni kell, mielőtt a soron lévő játékos megnézné őket.

És innen jön a szenzációs játékélmény, kicsit hasonlít a klasszikus egyszám-játékhoz: mindenkinek a legkézenfekvőbb utalás jut először eszébe… aztán a második és harmadik… És máris elkezdenek kattogni az agyak: írjam az egyik egyértelmű utalást, ami biztosan segít, vagy valaki más úgyis ezt fogja leírni, szóval találjak ki valami csavartat?

Nálunk egyből beindultak az agyak: amikor az „ablak” szóra nem a „nyílászárót”, a „nyitást”, hanem a „zsiráf”-ot írtuk, vagy amikor a „hó” esetén nem (csak) a „tél” és a „csapadék” szavak kerültek a táblára, hanem a „gyí” és az „állj” is.

 

Miért Év Játéka, és miért családi?

Csak egy óriási erénye ez: két pillanat alatt be lehet vele vonni a társasjátékozásba olyanokat is, akik nem szoktak vele játszani, de a gyakorlott játékosok is élvezik (a fenti mélységek miatt). Ráadásul egy perc szabálymagyarázat után bárki azonnal belefoghat a játékba.

És ezzel a Csak egy az olyan klasszikusok közé emelkedett, mint a Dobble vagy a Concept, amelyek partijátékok ugyan, de zseniális hangulatuk és könnyedségük ellenére komoly agymunkát igényel – amit a játékosélmény miatt a játékosok észre sem vesznek!

Egyszóval ezt ajánljuk: ragadjátok meg a táblákat és a filceket, és próbáljátok ki ti is a Csak egy-et, nem fogjátok megbánni! ☺

Tíbaláj