Persze ezek a feltételek igazak lehetnek egy könnyed partijátékra vagy egy színes gyerekjátékra is… Mi különbözteti meg ezektől a családi társasjátékokat? Az, hogy egy ilyen játék mellé a felnőttek már nem csak a gyerekek kedvéért ülnek le játszani. Ezeket a társasjátékokban a szülők egyenrangúként vesznek részt – és ez alatt nem csak azt kell érteni, hogy a különböző generációjú játékosok esélyei egyenlőek, hanem azt is, hogy a játékot mindenki egyformán élvezi! És persze ezek a könnyed játékok egyenlő lehetőséget nyújtanak minden generáció számára, így még az első játéknál se érezheti magát senki alárendelt szerepkörben.
A másik fontos jellemzője a családi társasjátékoknak az, hogy a játékmenet valóban szabályrendszerre épül (még ha egyszerűre is), azaz a játék elkezdése előtt a játékosokat be kell vezetni a játék működésébe. Ez természetesen azt is feltételezi, hogy a gyerek résztvevőknek (illetve azoknak, akik a társasjátékozás területén még nem rendelkeznek sok tapasztalattal) elmondás (azaz szabálymagyarázat) után már fejben van egy elképzelése, mit is kell csinálniuk a játék folyamán – vagyis értik, mi a játék mechanizmusa. Ez gyerekek esetén feltételez egy bizonyos érettséget. Az általános besorolás szerint ez a 8 éves korosztályt jellemzi, de ez egyénileg változó a játéktapasztalatok – játékismeret ill. rutin – függvényében.
Újabb fontos pont az izgalmas élmény! A jó társasjáték elsődleges ismérve nem az, hogy milyen területeket fejleszt, hanem az, hogy a játékosokat az élmény magával ragadja. Vagyis a fő funkció a szórakoztatás, egy olyan élmény, ami egyszerre kikapcsol és elgondolkodtat. Ez persze nem jelenti azt, hogy ezek a játékok rövid idő alatt kiismerhetők lennének és pár játék után megtalálnánk az egyetlen nyerő stratégiát. Fontos szerepet játszik ezekben a társasjátékokban is a fejlődés és az izgalmas helyzetekhez való alkalmazkodás. Pontosan azért lesz kihívás a játékban, mert egy folyton változó környezetben találják magukat a játékosok, így mindig más és más terv szükséges a győzelemhez.
A családi társasjátékok világa az egyik leggazdagabb és legnépszerűbb. A hatalmas választékban böngészve mindenki találhat a saját ízlésének, érdeklődésének megfelelőt, így könnyed dönthetünk a következő játékpartiról: mivel szeretnénk foglalkozni, merre szeretnénk utazni vagy kinek a bőrébe szeretnénk bújni. Mi sem bizonyítja a kategória népszerűségét, hogy a világon jelenleg legelismertebb társasjátékos díjat, a német Év játékát (Spiel des Jahres) is ebben a kategóriában osztották ki leggyakrabban. Az Év játék-díjazott családi társasjátékok nem véletlenül kapják ezt az elismerést: olyan játékokról beszélünk, amelyek népszerűsége mindmáig töretlen. Elég ha a Ticket to Ride játékcsaládra gondolunk, amelynek minden kiadása más földrészen, országban játszódik, de a legnépszerűbb mégis a Ticket to Ride: Európa, amelyben akár kis hazánkon átívelő vasúthálózatot építhetünk, alagutakkal és kompjáratokkal kiegészítve, összekötve velük kontinensünk nagyvárosait. Vagy vegyük a színes csempék és az azok között válogató konkurrencia játékát, az Azul-t! A szemet gyönyörködtető játékelemek kínálatából válogatva terveinken túl folyamatosan szemmel kell tartsuk vetélytársainkat is, hogy minél összefüggőbb csempefalat alkossunk. A játék különlegessége, hogy minden információ nyilvános, egyet kivéve: a játékostársak szándéka – így döntésüket várva nem ritka, hogy visszatartott lélegzettel várjuk azt. És az izgalmak csak fokozódnak, ha üvegművesek bőrébe bújunk az Azul: Sintra üvegcsodái-ban, vagy színpompás mennyezetet építünk az Azul: A királyi pavilon-ban.
A díjnyertes játékok sorában a Kingdomino a következő gyöngyszem, amely mindenkiből szempillantás alatt uralkodót varázsol. Negyedórás partikban dönthetik el egymás között, ki tervez ügyesebben egy 5x5-ös területen a dominószerű területlapokkal, amelyekből gazdag királyságot kell építeni. Egy királyság értékét az egybefüggő területek (búzamezők, erdőségek, halastavak) nagysága határozza meg – de csak ha épületek is vannak azokon a területeken! Ugyanakkor ha az épületes (azaz értékesebb) dominókat választja a soron következő játékos, a következő körben hátrább szorul a választási sorban… A Kingdomino nagy testvére, a Queendomino is az országépítés vidám versenyébe csábít minket, de itt lovagjaink is segítenek a feladatban… ők szedik be az adót! És hogy mit kezdhetünk az így kapott aranyakkal? Épületeket húzhatnak fel a városi területeken – vagy felbérelhetik vele a sárkányt, hogy égesse porig a piacon lévő épülettervek egyikét.
De folytathatnák a díjazott játékok sorát a különleges gondolkodást igénylő Hanabi-val, ahol a játékosok közösen építenek egy minél színpompásabb tűzijátékot, miközben egymás segítségére vannak utalva (ugyanis a saját lapjait senki sem látja), vagy a Splendor-ral, amelyben drágakőbányák és karavánok vásárlásával minél rövidebb útvonalat kell tervezni az európai udvarok legfelsőbb köreihez. És ne feledkezzünk el az asszociációs játékok pionírjáról, a Dixit-ről sem, vagy a hozzá hasonlóan egyedi hangulatú, izgalmas, nyomozós Mysterium-ról sem!
A vidám és színes játékoknak se szeri, se száma, a Takenoko-ban például egy japán kertben kell bambuszokat növesszünk, csak hogy egy feneketlen bendőjű panda lelegelhesse azokat. Az Álomház-ban úgy kell berendezzük épülő házunkat, hogy az abban lévő színes helyiségek – gyerekszoba, konyha, szaunás fürdőszoba és a háló melletti gardrób – minél komfortosabbá (és ezáltal értékesebbé) tegyék azt.
De el is szakadhatunk kis bolygónktól – és alkothatunk egyet saját magunk! Ha a Planet – egy éledő világ a tenyeredben!, minden játékos egy csupasz bolygótestet kap, amelyet aztán választása szerinti területekkel boríthat be. Persze nem a saját szórakoztatásunkra tesszük ezt: minél ügyesebben tervezzük meg planétánkat, annál több állatfaj fog odaköltözni (hoppon maradt versenytársaink helyett). De lehetünk akár galaxisokat létrehozó ősi erők is: a Kozmosz múvek-ben úgy kell bolygórendszereket építsünk, hogy a lehető legjobban használjuk ki az adott fordulóra érvényes káosz-kártyát (amely mindig bolondos módon rúgja fel a játék alapszabályait).
Felsorolni is nehéz lenne minden lehetőséget, amit a családi társasjátékok tartogatnak számunkra, kívánságainknak tényleg csak a képzeltünk szabhat határt. Ha felkeltettük érdeklődésedet, kedves Olvasó, de ugyanakkor elvesztél a családi társasjátékok színes és sokrétű világában, keresgélj webshopunkban, kérdezz minket telefonon vagy online cset-ben, keresd játékmestereinket boltjainkban!