A gyerekjátékok egyszerre izgalmasak és szórakoztatóak, miközben a képességek fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetnek. A gyereknek készült társasjátékok olyan varázslatos világba hívják a szeretetett gyermekeinket, melynek örömmel lesznek aktív részesei, melybe boldogan belefeledkeznek. A játékszabályok ennek megfelelően mindig egyszerűek, könnyen érthetőek, azonban emellett kellő kihívást adnak az ifjú játékosoknak, akár önállóan, akár felnőttel együtt játszva merülnek el benne.
A gyerekjátékok között megtalálhatóak szín és formafelismerő és figyelemfejlesztő játékok, ügyességi és mozgáskoordinációs játékok, térlátásfejlesztő és memória játékok, szókincs- és beszédkészségfejlesztő, illetve logikai játékok is.
A legkisebbeknek, 2-3 éves kortól a Granna kiadó Első játékaim sorozat játékait ajánljuk, amiken keresztül megtanulhatják a dolgok helyét a lakásban, vagy épp kedves figurákat ábrázoló színdominóval ismerkedhetnek játékosan a színekkel. Emellett a Keller & Mayer kiadó Játszva megismerjük sorozatában a színek és formák mellett már barátkozhatnak a házi- és kedveltebb vadállatok világával, játszva megismerhetik az évszakokat, de még az idő múlását vagy a bevásárlást is. A klasszikus dobok-lépek játékokon keresztül pedig megtanulhatják a szabálykövetést a Bogyó és Babóca játékokon keresztül.
A szín és formafelismerő játékok után a legkedveltebbek a memóriát megdolgoztató gyerekjátékok, ám manapság ezek a klasszikus kártyapárokat felforgató próbálkozásnál már sokkal érdekesebbek. Az Év játéka díjat is elnyert Elvarázsolt labirintusban a gyerekek varázs komponenseket igyekeznek begyűjteni egy olyan játéktábláról, melynek az alsó részében tetszőlegesen összeállíthatunk nekik egy könnyed labirintust úgy, hogy ebből a felső részen nem látszik semmi. A láthatatlan falak azonban mégis ott vannak, és csak akkor sikerülhet begyűjteni a korongokat, ha sikerül megjegyezni a partinként változó, óvatosan feltérképezett útvonalat. A másik, díjat nyert memória alapú kedvelt társasjáték a Szellemlépcső, amiben a gyerekek bábuira egy szellem leplet jelentő kis plusz kerül, elrejtve így a játékosok különböző színű bábuit. Az előrehaladást segítő kockadobás után bármelyik szellem figurával léphetnek, vagy bármelyik kettőt felcserélhetik a lépcsőn, azonban, ha nem követik figyelemmel, melyik lepel rejti a saját figurájukat, könnyen segíthetik célba valamelyik vetélytársukat. Érdekesség, hogy ezek a játékok kisebb, fémdobozos, utazó változatban is kaphatóak, így nyaralás alatt sem kell megválnunk tőlük.
Persze, nem csak díjnyertes játék lehet jó, így bátran ajánljuk a Pengolo-t is, amiben fa pingvinek csücsülnek különböző színű tojásokon, és amikor alájuk kukkantanak a gyerekek, hogy a kockadobásnak megfelelő tojásokat megtalálják, meg kell jegyezniük, hogy a sok egyforma pingvin közül melyik milyen tojásra vigyáz. A Mr Wolf társasban azonban kis házikókat kell megtölteni a közeledő farkas elől elbújni vágyó állatokkal. Azonban itt már azt kell memorizálni a csemetéknek, hogy hová milyen állat került, mert minden házikóba csak olyan állatka kerülhet a mezőről, amelyiknek ott van a helye.
Nem csak a memóriájukat használhatják a gyerekek a társasjátékokban, hanem az ügyességüket is. A kisebbeknek több finommotorikát fejlesztő játékot javaslunk, mint a Keekee, vagy a Zimboss, azonban vannak olyan egyensúlyozó játékok is, mint a Chicky Boom vagy a Balance Beans, amiknél már a két oldal egyensúlyban tartása is a móka része. Az ügyességi játékok között kedvelt Szunyókáló óriásokban a játékteret beborító falevelek között kell úgy manócskákat keresgélni, hogy egy levél se essen le a pályáról, és a tábla szélein szunyókáló óriások se ébredjenek fel. Izgalmas lehet a Flatterstein vára is, ahol denevéreket kell átlőnünk egy légfúvós katapulttal ablakokon, falakon, hogy hősünk hamarabb jusson fel a 3D-s, kísértetjárta kastély tetejére, mint a többieké. Mókás a Galacsinfutam is, mert ebben golyókat guríthatunk egy kis rámpáról középre, és ügyességünktől függ a győzelmünk. Itt már a távolságbecslés is elő kerül, és nem mindig a lendület ereje számít.
Kézügyesség fejlesztő játékoknak sem vagyunk híján, kapjuk hát elő a 8 éves kortól játszható Dr. Eureka nevű társast, amiben a gyerekeknek a feladványkártyákon látható sorrendbe kell rendezni a három kémcsőben lévő golyókat anélkül, hogy eközben bármelyiket megfognák. Hasonló elven működik a GoGo Gelato is, amiben fagyikat kell a játékosoknak a feladatnak megfelelően a tölcsérekbe rakosgatniuk. Hozzáérni itt sem szabad a gombócokhoz, a csemeték csak a tölcsérekkel zsonglőrködhetnek. A játék bátran előkerülhet szülinapi partikon, zsúrokon is, ráadásul a gombócok gumilabdái jól bírják a vizet is. A doktorosdit játszó gyerekeknek ideális ajándék lehet a Dr. Microbe, amiben labortanoncok bőrébe bújhatnak, és igyekeznek minél gyorsabban a különböző mikróbákból feltölteni a saját Petri-csészéiket. Ebben viszont csak egy csipesz lehet a segítségünkre, ráadásul azt is ki kell találniuk, hogy a különböző színű és formájú mikróbákból melyik lesz a helyes megoldása a feladványnak.
Már 6 éves kortól ajánlott a díjnyertes Panic Mansion, amiben egy kastély különböző szobáiba kell különböző tárgyakat, lényeket eljuttatnunk úgy, hogy mozgásra bírni őket csak a szoba megdöntésével lehet. De ha egyvalami megmozdul, borulhat az egész szoba is.
Nagyon kedveltek a figyelemfejlesztő játékok is, amikben legtöbbször az a lényeg, ki találja meg a leghamarabb az eltérést, mint a Difference Juniorban, vagy a Copy or not Copy kártyái között. Sokak kedvence a Dobble, aminek ismerős, kerek lapjaival bárki berántható néhány gyors partira. Ebben a nagy sikerű, megfigyelés alapú gyorsasági játékban az a lényeg, hogy a többieknél gyorsabban találjuk meg a saját és a középső lapon lévő ábrák közül azt az egyet, ami mindkettőn megegyezik. A Dobble Kids változatát már 4 éves kortól is lehet játszani, de sokféle típusával találkozhattok, legyen az állatos, Star Warsos vagy épp Harry Potteres, de még műanyagból készült változata is van, ami strand és szendvicsálló, így bátran kerülhet elő vízparton és szülinapi zsúrokon egyaránt.
Ezek a játékok ráadásul strapabíró fémdobozban kaphatók, akárcsak a Panic Lab, ahol a kockadobásnak megfelelő kis amőbát kell nyakon csípnie a játékosnak a sok, hasonló kis lény közül. A Panic Lab előnye az is, hogy néhány különleges lapka játékba kerülésével nehezíthető a feladat. Ugye mindenki látott már valamilyen formát megjelenni a felhők fodrozódásában? A Clouds egy kedves kis gyerekjáték, amiben a megtalálandó felhőformák két darabból állnak össze, azonban a sok bodros felhő jól összekeveredett, így nem könnyű megtalálni az egymáshoz illő párokat.
További megfigyelés alapú kártyajáték a Cortex, melynek kifejezetten gyerekeknek szóló, Kids változata már a 6 éveseket is játékosan fejleszti. Ebben a kedvelt játékban a középre felcsapott lapon látható feladványokat kell minél gyorsabban megoldani a játékosoknak, hogy ezzel megszerezzék az aktuális kártyát, a megszerzett lappárokat pedig a győzelemhez szükséges jutalomra válthatják. A Cortex Kids különlegessége, hogy különböző készségeket igényel a játékosoktól, legyen szó memóriafeladványról, lasszóval halmazokba fogott bocikról, színfelismerésről, útvonaltervezésről, a helyes tükörkép gyors megtalálásáról, térlátást fejlesztő vagy akár mozgáskoordinációs feladványról. És ha mindez nem lenne elég, a Cortex doboza dombornyomott kártyák segítségével tapintásos kihívást is rejt!
Aki jobban kedveli a faelemeket tartalmazó gyerekjátékokat, annak a Cubeezt ajánljuk, mivel ebben a játékban a felcsapott kártyákon látható mókás arcokat kell kirakni a rendelkezésre álló fakockákból, a megfelelő oldalukra fordítva azokat, és persze a többieknél gyorsabban.
Ha már fakockák, a Csodapalota egy remek térlátást fejlesztő társasjáték, mely négy különböző nehézségi szinten nyújt mind feladványokat, mind csapatjátékot a gyerekeknek.
Aki a gyerekek logikai érzékét szeretné csiszolni, az is találhat az igényének megfelelő társasjátékot választékunkban. Az Archelino egy fa állatfigurákat tartalmazó játék, amiben a feladat mindig az állatok helyes sorrendben történő beültetése egy hajóba, a Leolino viszont egy állatkertben játszódó logikai játék, amiben a feladatkártyákon látható színes útvonalakra kell elhelyezni a megfelelő állatokat és bódékat. A Mindo egy egészen kisdobozos fejlesztőjáték, és ebben a színsablonnak megfelelő képet kell alkotnunk a színes, dominó-szerű lapkákból, amiken játékvariációktól függően cicák, kutyák, unikornisok vagy robotok vannak.
Az egyszemélyes fejlesztőjátékok mellett vannak versengős logikai játékok is, mint a már 5 éves kortól játszható Quoridor Kid, amiben egérkéket kell eljuttatnunk a tábla túloldalára, a hozzájuk tartozó sajtokhoz. A játékos szabadon dönthet, hogy egyet lép az egerével, vagy letesz a pályára egy falat, ezzel akadályozva a mozgásban a másikat. Azonban, ha nem vagy elég figyelmes, te kerülsz kerülőútra, és ellenfeled hamarabb ér célba.
6 éves kortól játszható a Szuper Farmer, egy ideális társasjáték azoknak a gyerekeknek, akik szeretik az állatokat. A győzelemhez vezető úton állatokat gyűjtögetünk, és azokat okosan cserélgetjük, amíg nem leszünk büszke tulajdonosai minden állat típusból egynek, ezzel nyerve meg a játékot.
A gyerekeket a beszédkészség fejlesztő játékokkal a legkönnyebb szóra bírni. Ezek egyik legkiemelkedőbb darabja a 8 éves kortól játszható Sztorikocka, ahol a dobókockákkal kidobott szimbólumokból kell egy varázslatos mesét alkotni. A Sztorikocka sok-sok kiegészítője által tovább színesedik a játék. Már 4 éves kortól játszható A kis borz meséje is, ami egyszerre kreatív mesélős, és egyszerre memória- játék, amelyben a kis borz meséli el fantasztikus kalandjait a barátainak. A kérdés, hogy a barátai képesek minden részletet megjegyezni?
Fontos megemlíteni, hogy a gyerekeknek is léteznek kooperatív, azaz együttműködős társasjátékok, így akik nehezen viselik, hogy magukban veszítenek, csapatban szerezhetnek sikerélményt. A Csúszkaland című ügyességi játék egy egész kalandsorozatot mesél pályáról pályára, amiben egy golyón gördülő lovagot kell átvezetni a karokkal billegtethető pálya kacskaringós útvonalain, szakadékokat kerülgetve, az ellenfeleket pedig a mélybe lökve, hogy hősünk végül elnyerje méltó jutalmát. A Leo a gyerekek memóriáját veszi igénybe, és korábban elnyerte az év gyerekjátéka díjat. Adott egy oroszlán, akinek igencsak megnőtt a sörénye, és a játékosoknak pedig meg kell jegyezniük, kikkel találkozik a fodrászhoz vezető útja során, mert ha hagyják, hogy túl sokat trécseljen a dzsungel állataival, hamar eltelik az idő, és bezár a fodrászat.
Talán még soha nem voltak ennyire színesek a gyerek társasjátékok, mint ma, és szinte biztos, hogy mindenki megtalálja a nekik való játékot, aki könnyen válhat igazi kedvenccé.